Klitoral Hood Redüksiyonu (Klitoris Estetiği)

Klistoris Estetiği Nedir?

 

Klitoris, üreme sisteminin önemli bir parçası olup vücudun yoğun sinir uyarım noktalarından biridir. Çok sayıda duyusal sinir ucuna sahip klitorisin başlangıcı, üreme sisteminin dış bölümünü oluşturan vulva ve vajina girişinin hemen yukarısında bulunan ters v şeklinde bir yapıdır. İdrar yolunun son kısmı olan üretra ile yakın komşuluğu vardır. Vulva ve cilde ait doku katlantıları klitorisin üzerini örter. Buna klitoral başlık (clitoral hood) adı verilir. Klitoris cinsel birleşme esnasında cinsel hazzın en yoğun olarak algılandığı ve kadın cinsel doyumu ve orgazm uyarısı açısından oldukça önemli fonksiyonları olan bir anatomik bölgedir.

Anne karnında ve çocukluk döneminde büyüme-gelişme sürecinde üreme sisteminin de değişimler yaşamasıyla her vücudun kendine özgü anatomik özellikler göstermesi gibi; üreme sistemi dokuları ve klitoris görünümü de bireye özgü özellikler taşır ve kişilerin yaşam kalitesi yeterince iyi olduğu müddetçe dış genital görünümlerinin tümü de yeterince güzeldir. Bazen klitoris dokusu vulva, vajina dudakları ve cilt dokuları gibi çevre anatomik yapılarının etkisiyle estetik veya fonksiyonel açıdan kişiyi memnun etmeyen bir görünüm kazanabilir. Bunun yanında çeşitli etkenlere bağlı olarak klitoris boyutunda anormal derecede artış veya üreme organlarının yapısında bozukluklar da gelişebilir. Bu gibi durumlarda üreme sisteminin fonksiyonel özelliklerinde aksamaların yanında, estetik yönden olumsuz durumlar yaşanabilir. Klitoris estetiği uygulamalarında klitoris ve çevresindeki dokuların anatomik olarak uygun şekilde düzenlenmesi, üreme ve cinsel fonksiyonların korunması veya düzeltilmesi, kozmetik yönden yüz güldürücü sonuçların sağlanması gibi çeşitli faydaların sunulduğu bazı girişimsel işlemler söz konusudur.

Klitoris Estetiği Nasıl Yapılır?

Klitoris estetiği genellikle günübirlik uygulanan kısa bir cerrahi işlemdir. Seçili hastada işlem öncesi hastaneye yatış yapılması ve işlem sonrası yataklı serviste takip planlanmaz. Hastanın işlemi poliklinik şartlarında planlandıktan sonra işlem günü hastaneye başvuru yapılır. İşlem öncesi bölgeye lokal anestezi uygulanır. Hastalarda gerekli hallerde sedasyon işlemi uygulanarak işleme yönelik ağrı veya rahatsızlık hissi giderilir. Gerekli durumlarda hastalar genel anestezi altında da takip edilebilir. Prosedür genellikle 1 saat civarı sürmektedir. Klitoris estetiği genellikle genital bölgenin diğer alanlarıyla da ilişkili olduğundan, genital bölgede anatomik bozulmaya uğrayan bireylerde vajina dudaklara yönelik estetik prosedürlerle birlikte uygulanabilir. Bu bakımdan operasyon esnasında labioplasti adı verilen ve vajina dudaklarındaki sarkıklıkların giderildiği işlemle birlikte klitoroplasti veya klitoral başlık redüksiyonu yapılabilir.