Serebral Palsi

Serebral Palsi, doğumdan önce veya doğum sırasında beyne verilen hasarın neden olduğu bir hastalıktır. Bu hasar, beynin hareket ve duruşu kontrol etme yeteneğini etkileyebilir. Serebral Palsi, her yaştan insanı etkiler ancak küçük çocuklarda daha sık görülür. Semptomlar kişiden kişiye göre değişir ancak hareket, denge, kas tınısı ve koordinasyon ile ilgili sorunları içerebilir. Serebral Palsili bazı kişiler yürümekte güçlük çekerken, diğerleri konuşma veya yutma güçlüğü çekebilir.

Serebral Palsi Tedavisi

Hareket ve duruşu etkileyen nörolojik bir bozukluktur. Çocukluk çağında en sık görülen, kişinin motor becerilerini önemli ölçüde etkilemesidir. Serebral palsi tedavisi, bireyin semptomlarına bağlıdır. Fizik tedavi, mesleki terapi, konuşma terapisi, ilaçlar ve ameliyatı içerebilir. Serebral palsili bazı insanlar ömür boyu bakım gerektirir.

Serebral palsi tedavisinde insanların semptomlarını yönetmelerine yardımcı olacak tedaviler mevcuttur. Fizik tedavi, kas gücünü ve hareketliliğini geliştirmeye yardımcı olabilirken, mesleki terapi insanlara günlük görevleri güvenli ve bağımsız olarak nasıl gerçekleştireceklerini öğretebilir. Konuşma terapisi, iletişim güçlüğü çeken kişilere yardımcı olabilir.

Serebral palsi, doğumdan önce veya doğumda beyne verilen hasarın neden olduğu hareket, kas tonusu ve duruş bozukluğudur. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 500 kişiden 1’ini etkiler. Serebral palsi, koordinasyon ve denge ile ilgili hafif problemlerden ciddi fiziksel engellere kadar çok çeşitli semptomlara neden olabilir.

Serebral palsinin en yaygın semptomları yürüme güçlüğü, zayıf denge ve koordinasyon, zayıf kaslar ve istemsiz hareketlerdir. Serebral palsili kişilerde ayrıca konuşma, görme, işitme ve entelektüel yetenek ile ilgili sorunlar olabilir.

Serebral palsinin tedavisi bu durumdaki kişilerin mümkün olduğunca bağımsız yaşamalarına yardımcı olmak için birçok tedavi mevcuttur. Fizik tedavi, hareketi ve gücü iyileştirebilir, uğraşı terapisi, insanların günlük aktivitelere uyum sağlama becerilerini öğrenmelerine yardımcı olabilir ve konuşma terapisi, iletişim sorunları olan kişilere yardımcı olabilir.