Zirkonyum Tedavisi

Zirkonyum diş kaplamaları, dişlerinin görünümünü iyileştirmek isteyen kişiler için popüler bir seçimdir. Bu kaplamalar, lekelenmeye ve renk solmasına karşı dayanıklı bir malzeme olan zirkonyumdan yapılmıştır. Zirkonyum diş kaplamaları, talaşlar, çatlaklar ve dişler arasındaki boşluklar dahil olmak üzere çeşitli diş problemlerini düzeltmek için kullanılabilir.

Zirkonyum diş kaplama alma süreci nispeten basittir. İlk adım, konsültasyon için diş hekiminizi ziyaret etmektir. Konsültasyon sırasında diş hekiminiz dişlerinizi değerlendirecek ve zirkonyum diş kaplamaların sizin için en iyi seçenek olup olmadığına karar verecektir. Eğer öyleyse, diş hekiminiz dişlerinizin ölçüsünü alacaktır, böylece kaplamalar gülüşünüze uyacak şekilde özel olarak yapılabilir.

Zirkonyum diş kaplama, beyaz renkli, sıcağa dayanıklı ve metale karşı alerjisi olan hastalar içim ideal bir diş tedavisi türüdür. Zirkonyum diş kaplamanım ışık geçirgenliği sayesinde mat görüntü kaybolarak, daha doğal ve daha estetik bir görünüm sağlar. Zirkonyum diş kaplama kullanan kişiler de sıcak soğuk hassasiyeti olmaz. Ayrıca, metal olan dişlere oranla sağlamlığı daha fazladır ve doğal görünümü sebebiyle daha çok ön dişlerde tercih edilmektedir. Zirkonyum, sigara veya başka nedenler ile oluşan lekelenmeleri en aza indirger, ağız kokusuna yol açmaz, diş eti sorunlarına sebep olmaz ve ağızda tat değişikliğine neden olmaz.

Zirkonyum dişin en büyük avantajı estetik uyumudur. Zirkonyumu aslında bu kadar popüler yapan şey doğal dişlere benzerliğidir. Bu özelliğinden dolayı ön dişlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Zirkonyumun olağanüstü güçlü olmasından dolayı çoklu diş kayıplarında köprü protez yapımında da kullanılabilmektedir. Metal destekli porselenlerin aksine zirkonyum destekli porselenler metal alerjisi olanlarda rahatlıkla kullanılabilir ve diş etine yakın kenarlarda gri çizgiler oluşturmaz.

Zirkonyum biyouyumlu yani doku dostu bir malzemedir. Hiçbir zaman salınım yapmaz, tükürükte çözünmez ve metal destekli diş kaplamaları gibi diş etinde renk değişikliğine neden olmaz. Asitli, sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerden etkilenmez. Özel yapısından dolayı alerjiye neden olmaz.

Diğer diş kaplama türlerinde olduğu gibi önce diş etine zarar vermeden diş bir miktar tıraşlanır, ardından özel silikon ölçü malzemeleri ve ölçü kaşıkları kullanılarak dişin ölçüsü alınır. Laboratuvarda bu ölçüden alçı model elde edilir. Elde edilen alçı model üzerinde zirkonyum diş kaplaması hazırlanır. Çoğu zaman ara aşamalarda prova yapmak gerekir. Prova esnasında kaplama, dişe uyumlandırılır ve gereken düzeltmeler yapılır.