İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplantların çeşitli tıbbi durumların tedavisinde kullanımı uzun yıllardır var. İmplant tedavileri, el veya kol gibi kaybedilen vücut parçalarını değiştirmek ve engelli kişilerin daha rahat yaşamalarına yardımcı olmak için kullanılabilir. Metal ve plastik olanlar da dahil olmak üzere çeşitli implant türleri mevcuttur ve her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Diş implantları söz konusu olduğunda, implantın bilinen pek çok türü mevcuttur.  Ancak günümüzde en çok kullanılan ve herkesçe bilinen implant, vida şeklindeki implanttır. Dış implant türleri ise implantın yapılacağı alandaki yapıya ve dokuya göre belirlenir ve bunun sonucunda uygulanmaya başlanır.

Bilinen bazı implant çeşitleri şu şekildedir:

Subperiostal implantlar:  Diş kemiği üstünden ölçü alınıp hazırlanarak uygulanan bir implant türüdür. Subperiostal implantların en büyük avantajı ise çiğnemenin şiddetini diş kemiğinin tamamına eşit bir şekilde dağıtır. İnce metal alaşımlardan üretilen bu implant çeşidinin görüntüsü kafesleri andırır. Periostun altında kemiğin üstüne uygulanır. Çok fazla tercih edilen implant türü değildir.

Endosseöz implantlar: Endostal implant olarak da bilinirler. Endosseöz implantlar, bir ya da birden çok dişin olmadığı durumlarda uygulanır. Çene kemiği içerisine yapılan implant uygulamaları ‘na kemik içi implantlar denilir. Günümüzde en çok kullanılan implant türüdür. Endosseöz implantlarda kendi içerisinde 3’e ayrılır. Bu implantlar; Vida, silindirik ve blade implantlarıdır.

Transosseöz implantlar: Transmandibular implantlar olarak da anılırlar. Tüm kemik boyunca uygulanan bir implant türüdür. Bu implant türü daha çok kemik boylarındaki yetersizlikleri gidermek için tercih edilir. Çok sık tercih edilen bir implant türü değildir. Çünkü oldukça zor ve uğraştırıcı bir yöntemdir.

İntramukozal implantlar: İntramukozal implantların tamamı titanyum kaplamadır. Protezlerdeki retansiyonu arttırmak için uygulanan bir implant türüdür. Bu implant türü de günümüzde pek fazla tercih edilmez.

Endodontik implantlar: Endodontik stabilizatörler olarak da bilinirler. Bu implant yöntemi daha çok zayıf olan dişlerin yapılarının sabitleştirilmesi için tercih edilir. Endodontik implant yöntemi ile çok daha güçlü bir alt yapı oluşturulabilir.