Vücut şekillendirme estetiği

Vücut şekillendirme ameliyatı, genelde aşırı kilo kayıplarından sonra vücudun estetik görünümünü kaybetmesiyle beraber yağ ve deri fazlalıkları yaşanmasından dolayı yapılır. Oluşan bu deformasyonlar sonucu vücut, elastikiyetini de kaybeder. Sonuç olarak şunlar görülebilmektedir:

  • Karın bölgesinin arkaya doğru ya da yanlardan genişlemesi
  • Üst kollarda sarkma, gevşeklik ve dolgunluk
  • Vücut hatlarında genel bir sarkma
  • Uyluk ve kasık sarkması
  • Göğüslerde düzleşme

Estetik cerrahi hem erkeklerde hem de kadınlarda vücut güvenini artırabilir. Ek olarak, plastik cerrahi hastaların istedikleri kilo ve şekle ulaşmalarına yardımcı olabilir. Ancak cerrahi veya cerrahi olmayan herhangi bir tedaviye girmeden önce yağ azaltmayı anlamak çok önemlidir.

Vaser liposuction

Vaser liposuction günümüzdeki en etkili, en gelişmiş ve en yeni liposuction yöntemidir. Temel mantığı klasik liposuction mantığına dayanır fakat uygulamada ultrason (ses dalgası) enerjisi kullanılması etkinliği yükseltmektedir.

Vücudunuzdaki bölgelerde veya yüzünüzde perhiz ve egzersiz ile yok olmayan dirençli yağlar varsa vaser liposuction teknolojisi idealdir. Çünkü yağ dağılımınız bazı bölgelerde orantısız bir görünüme neden olabilir.

Diyet ve sporla bölgesel incelmeyi sağlamak çoğu kez mümkün olmayabilir. Vaser liposuction vücudunda inatçı yağlar bulunan her yaştan yetişkin için birçok bölgede etkin bir şekilde uygulanabilmektedir.

İstenmeyen yağların biriktiği her bölgeye uygulanabilir. İç bacak, dış bacak, basenler, diz içleri, sırt, karın, bel ve göğüsler ve gıdı bu bölgelere örnektir.

Vaser liposuction yönteminde cilt altındaki yağ dokusu sadece yağ hücrelerini hedef alarak etki eden ultrasonik ses dalgası ile sıvılaştırılır. Cilt yüzeyinden ayrılarak parçalanan yağ hücreleri, ince kanüllerle çekilerek vücuttan alınır.

Popo estetiği

Kalçaya yağ enjeksiyonu ile popo şekillendirme yöntemi sıklıkla başvurulan bir estetik işlemdir. Kısa sürmesi, operasyonun ve sonrasının zahmetsiz oluşu ve sonuçların çok çarpıcı olması tercih sebeplerindendir.

vaser liposuction yöntemiyle bel, sırt ve basen kısmı inceltilip şekillendirilerek, kalça bölgesine geçiş daha estetik hale getirilebilir. Böylelikle kalça daha yuvarlak ve dar görünüme kavuşur.

vaser liposuction sayesinde zarar görmeden alınan, kök hücre içeren yağlar ise popoya enjekte edilerek, aynı seansta ve daha kalıcı bir biçimde popo çıkıntılı bir görünüme ulaştırılır.

Operasyon sonrası ağrı kesici tabletlerle geçebilen hafif ağrılar olabilir. Çoğunlukla 1 gece hastanede kalış önerilmektedir. Popoya yağ enjeksiyonuyla beraber vaser liposuction yaptıranların 3 hafta özel korse kullanması gerekir. Hastalar 3-5 gün arasında rutin yaşama dönebilirler.

Popo protezi

Popo dikleştirme ve hacmini büyütme amacıyla silikon protezler de kullanılabilmektedir. Operasyon sonrasında kalça ortasında, kıvrım arasında gizli kalacak olan ortalama 6-8 santimlik bir iz kalır.

İyileşme dönemi yağ enjeksiyonu operasyonuna göre biraz daha ağrılı ve uzundur. Popoya yerleştirilen protezlerin etrafı yine vaser liposuction ile alınan yağ ile şekillendirilirse sonuç daha doğal ve etkili olabilir.

Popo kaldırma

Hızla ve aşırı kilo alıp vermeyle ya da ilerleyen yaşla sarkan popolarda dikleştirme ve germe operasyonu yapmak gerekir. Gerekirse fazla derinin çıkarılması ve dolgu uygulanması gerçekleştirilir.

Operasyon genel anestezi altında yapılır. Bir gece hastanede kalış gerekir. Dikişler 2. Haftada alınır. Ameliyattan 15 gün sonra normal hayata dönülebilir.

45 gün süreyle ağır spor yapmaktan kaçınılmalıdır. 30 gün sonra yürüyüş, kardiyo gibi hafif sporlara başlanabilir. Popo dikleştirme-germe ameliyatından sonra oluşan izler zamanla solup belirsiz hala gelebilir.

Karın germe

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı, karnın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alınıp, zayıf karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir plastik cerrahi operasyonudur.

Karın ameliyatları, özellikle kadınların sorunu olan hızlı ve sık kilo alıp verme sonucunda, yaşlılıkla beraber veya hamilelikten sonra karın bölgesinde oluşan yağlanma, sarkma ve çatlaklar nedeniyle yapılır.

Kilo alımı her zaman vücudun her yerinde aynı oranda yağlanma şeklinde görülmez. Vücut genellikle yağ dokusunun büyük bir bölümünü karın ve bel bölgelerinde depolar. Bu sebeple özellikle kadınlarda en önemli şikayetler sarkmış ve yağlanmış karın bölgeleriyle ilgili görülür. Yapılan diyetler veya obezite ameliyatına bağlı olarak fazla kilo vermiş kişilerde de sıklıkla karında gevşeme, sarkma ve çatlaklar ortaya çıkabilir.

Yağlanmış karın bölgesinde karın kasları arasındaki dokularda yırtılmalar oluşur. Bu yırtılmalara bağlı olarak, karnın düz kalmasını sağlayan kaslar birbirinden ayrılmaya başlar. İç organların uyguladığı basınçla karın bölgesi dışa doğru bombeli bir şekil alır, yağ dokusunun kendi ağırlığı nedeniyle de karında gevşeme, sarkma ve çatlaklar oluşur. Karın kaslarında oluşan yırtılmaların ve karın derisi deformasyonlarının egzersiz ve diyetle giderilmesi de çoğunlukla imkansızdır.

Karın germe ameliyatında genellikle karnın en alt kısmında enine uzanan bir kesi (bu kesi mayo altına saklanabilecek kadar alttadır) ve göbek deliği çevresinde bir diğer kesi yapılır.

Mini karın germe ameliyatında bu kesiler biraz daha kısadır. Hatta bazen göbek deliği çevresine kesi yapılmayabilir.

Bu kesiler yapıldıktan sonra, deri kasıklardan göğüs altına kadar kaslardan ayrılır. Ortaya çıkan karın kasları germe yöntemi ile sağlamlaştırılır, zayıflık varsa onarılır. Sonrasında deri gerdirilerek yerine dikilir. Deri fazlalıkları kesilerek alınır. Dikişler pansuman ile kapatılır.

Tam karın germe ameliyatı yaklaşık 2-5 saat, kısmi karın germe ameliyatı ise yaklaşık 1-3 saat sürer.

 

Kol germe

Kol germe ameliyatı bu bölgede görülen istenmeyen deri altı yağ dokusunun ve sarkan derinin giderilmesi ile gerginliğin yeniden sağlanması amacıyla yapılan bir plastik cerrahi operasyonudur.

Gevşemiş ve sarkmış kol derisi, kişilerin mutsuzluk kaynaklarından biridir. Özellikle kolsuz giysilerde bu sorun daha dikkat çekici olmaktadır. Kollar iki yana kaldırıldığında, alt kısımda yarasa kanadı görüntüsünde sarkma ortaya çıkar.

plastik cerrahi operasyon sayesinde, hem fiziksel hem de duygusal olarak rahatsızlık veren bu durumdan kurtulmak mümkündür.

Yaşlanma, genetik yapı, aşırı kilo alıp verme, güneşe fazla maruz kalma ve yerçekiminin etkisiyle, kol bölgesinde sarkmalar oluşur.

Deri ve derialtı dokusu daha gevşek olan kolun arka ve iç kısmındaki sarkmalar, çoğunlukla yağ birikimi ve deri sarkmasıyla meydana gelir.

Koltukaltından ya da dirsek içinden yapılan kesilerle fazla deri alınarak kola şekil verilir. Yağ fazlalığı varsa liposuction ile veya direkt olarak kesilerle alınır. Kesi yerlerinde estetik dikiş uygulanır.

Kol germe ameliyatı, bölgenin durumuna göre uygulanacak yöntemle, genellikle 1-3 saat arasında sürecek olan bir operasyondur.

Operasyonun ardından hissedilen hafif ağrılar ve sızlamalar hekiminizin düzenleyeceği ağrı kesici kullanımıyla her gün azalarak yok olur.

Kol bölgesinde istenmeyen yağ birikimi ve derisinde sarkma olan kişilere kol germe ameliyatı yapılabilir.

 

 

 

Uyluk germe

Bu ameliyat, aşırı kilo alıp verme ya da ilerleyen yaşın etkisiyle, vücudun uyluk bölgesindeki cildin bollaşıp sarkma sorununu ortadan kaldırmak amacıyla uygulanır.

İlerleyen yaş ile derinin esnekliğini kaybetmesi, aşırı kilo alıp verme ile cilt gerginliğinde kayıpların oluşması, cilt altı yağ dokusunu incelmesi özellikle uyluğun iç kısmında bacak derisinin aşağıya sarkmasına sebep olur. Genellikle uyluğun orta kısmına, bazen de dize doğru yığılmalar oluşur.

Uyluk germe operasyonu ile bacakların üst ve iç tarafında oluşan deri bolluğu ve yağlanma giderilir. Cilt bolluğu çok az olan zayıf hastalarda kasıkların iç tarafında yatık bir iz bırakacak şekilde deri fazlası çıkartılır ve gerilerek dikilir. Deri bolluğu fazla olan ve yağlanması olan

Hastanın vücut durumuna göre süre değişebilir. Uyluk germe ameliyatı genellikle 2 – 3 saat arası süren bir uygulamadır.

Uyluk germe ameliyatı sonrasında aşırı ağrılar hissedilmez. İlk günler oluşabilecek ağrılar, basit ağrı kesiciler ile bertaraf edilebilmektedir.

Uyluk germe ameliyatlarında hastaya genel anestezi uygulaması yapılır.

Uyluk germe ameliyatı bacak cildinde orta ve ileri gevşeklik, bolluk ve deri fazlası olan herkes için yapılması uygun olan bir operasyondur.

Obezite tedavisi görmüş hasta grubunda, kilo verildikçe ve yağ dokusu azaldıkça, uyluk çapı da azalmakta bu nedenle bollaşan cilt gereği kadar toparlanamayıp sarkmaktadır.