Vajinoplasti

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti operasyonları iç genital bölgeye yönelik yapılan estetik operasyonlardan biridir. Zaman içerisinde genişleyen vajinanın cerrahi operasyonla daraltılmasıyla eski formuna dönmesi sağlanır. Rekonstruktif olarak bilinen yeniden onarım ameliyatları arasında sayılabilir. Vajinal kasların zayıflamasıyla ortaya çıkan bu genişleme durumuna, ilerleyen süreçlerde vajinal gaz çıkarma veya idrar kaçırma gibi durumlar eşlik edebilir. Vajinoplasti operasyonları bu problemlerin de önüne geçmektedir.
Vajinoplastiye ihtiyaç duymak için hastaların mutlaka doğum yapmış olması veya yaşının ilerlemiş olması gerekmez. Vajinal yaşlanma hastanın sadece biyolojik yaşından ibaret değildir. Bölgenin deformasyon miktarı, deformasyona yatkınlık oranı da bu tanımı etkilemektedir. Dolayısıyla vajinal yenilenme sürecine ihtiyaç duymak için hastanın yaşının orta yaşın üstünde olmasına gerek yoktur.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Operasyon cerrahi bir müdahaledir. Bu yüzden ameliyathane prosedürleri geçerlidir. Operasyon belden aşağısının uyuşturulmasıyla (epidural anestezi) yapılabilir. Ancak genelde hastanın psikolojik rahatlığı açısından genel anestezi de tercih edilmektedir. Anestezinin durumuna göre hastanın aç veya tok gelmesi gerekebilir.
Epidural anestezi söz konusuysa hastanın operasyona tok, genel anestezi söz konusuysa aç girmesi gerekmektedir. Operasyon sırasında vajinadan genişlemiş fazla doku çıkartılır. Varsa gevşemiş olan kas dokusu cerrahi müdahaleyle sıkılaştırılır. Operasyon sırasında karın bölgesinde herhangi bir kesi işlemi yapılmaz. Yapılan kesiler vajen bölgenin içerisinde kalır. Bu yüzden iz gibi şikayetlere pek rastlanmamaktadır. Küçültmenin oranına hastanın hikayesine ve genişlemenin miktarına göre hekim karar verir. Ameliyatta vajinanın boyunda bir değişiklik olmamaktadır. Vajinadan fazla doku çıkartılır ve yatay dikişlerle vajinanın daralması sağlanır. Bu işlem genelde vajinanın arka duvarından yapılmaktadır. Ameliyat süresi küçültme miktarına göre şekillenir. Ancak genel olarak 30 – 60 dakika arası değişmektedir. Atılan dikişler eriyen dikişlerdir. Daha sonra dikiş alınması gibi bir işlem söz konusu değildir.
 Vajinoplasti ameliyatı sonrası gereken özen gösterildiği taktirde sıkıntısız geçmektedir. Vajina kendini toparladıktan sonra alınacak koruyucu önlemlerle vajinanın formu korunabilir. Kegel egzersizleri bu önlemlerden bir tanesidir. Pelvik taban kaslarını güçlendiren Kegel egzersizleri, bağ dokusunun güçlü kalmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, beslenme ve uyku düzenini korumak da yaşlanma sürecini azaltacağı için dolaylı olarak vajinal formun korunmasına yardımcı olacaktır. Yine de tekrar ihtiyaç duyulduğu taktirde vajinoplasti operasyonunun yapılmasında bir sakınca yoktur.