Perineoplasti

Perine nedir?

Perine, anüs ile vajina arasında bulunan alandır. Küçük olsa da perine, çevredeki birçok organ için yapısal bir destek olma gibi önemli bir göreve sahiptir ve vajinal sıkılaştırma, gevşetmede büyük rol oynayan kasları içine alır.

Perineoplasti Nedir?

Perineoplasti bir kadının anüs ve vajinasının şekil bozuklukları, kusurları, hasarları ve kusurlarına odaklanan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat özellikle yara dokusunu, göze hoş gelmeyen şişkinlikleri ve istenmeyen cildi kaldırır ve ardından perineal kasları, vajinayı sıkılaştırır veya gevşetir.

Perineoplastinin ek bir yararı da bu ayarlamaları yaparak, ameliyatın aynı zamanda kadının özgüvenini yeniden kazanmaya ve fiziksel olarak cinsel haz düzeylerini artırmaya hizmet etmesidir.

Perineoplasti Nasıl Yapılır?

Perineoplasti, genel veya lokal anestezi altında genellikle yaklaşık bir saat süren bir ayakta tedavi prosedürüdür. Nadiren hastaneye yatış gerektirir.

Perineoplasti sırasında arka vajina duvarına ‘V’ şeklinde bir kesi yapılır. Yara dokusu, çıkıntılar ve diğer hasarlar giderilir. Ameliyatın nedenine bağlı olarak kaslar ya gerilir ya da gevşetilerek sorunu giderilir, ardından dikkatlice dikilir. Kısa bir iyileşme süresinden sonra hastanın eve gitmesine izin verilir.