Mutluluk çubuğu (penil protezi) nedir?

Mutluluk çubuğu (penil protezi) nedir?

Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protez, Penise dıştan bazı aparatlar yerleştirilerek sertleşmeyi sağlayan cihazlara verilen isimdir. Sertleşme üzerine olumlu etkisi nedeniyle halk arasında da çoğunlukla mutluluk çubuğu olarak bilinmektedir.

Mutluluk çubuğu (penil protez) kimlere takılır?

Mutluluk çubuğu sertleşme problemi yaşayıp diğer tıbbi tedavi yöntemlerini kullandığı halde bu tedavilerden Fayda görmeyen hastalara takılır. Mutluluk çubuğu takılabilmesi için öncesinde hastaların diğer tedavi yöntemlerini kullanmış olması ve bu tedavi yöntemlerinden herhangi bir fayda görmemiş olması gerekmektedir.

Bu tedavilerin başında ilaçla olan tedaviler, testler ve ilaçlara yanıt vermeyen hastalarda idrar kanalı içinden sıkılan ilaçlar ya da direkt penis içerisine sıkılan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda vakum terapi cihazları ya da çok dalga tedavileri kullanılmaktadır.

Tüm bu tedavilere yanıt verilemediği durumlarda mutluluk çubuğu hastaları için önemli bir tedavi seçeneği haline gelmektedir.