Göz estetiği

Göz estetiği, göz kapağı düşüklüğü, kaz ayakları, kaş düşüklüğü, gözaltı torbaları, yanakla gözaltı arasında çökme gibi durumlarda uygulanan cerrahi yöntemdir.

Göz estetiği nedir?

Yaşlanma ile birlikte göz kapaklarında bir takım değişiklikler görülür. Bunlar göz altlarında torbalanma, üst kapaklarda cilt fazlalıkları ve sarkma, göz dış kenarında “kaz ayağı” denen kırışıklıklardır.

Göz çevresindeki bu değişiklikler için “blefaroplasti” denen göz kapağı estetik operasyonu uygulanır. Bu cerrahi işlem halk arasında göz estetiği olarak bilinir.
Göz kapağı düşüklüğü (pitozis)

Üst göz kapağının düşük olmasına “pitozis” denmektedir. Kapak düşüklüğü her yaşta görülebilir. Bu rahatsızlık göz estetiği kapsamında tedavi edilmektedir.

Kapakların içe dönmesi (entropiyon)

Göz kapaklarının içe dönmesine “entropiyon” denir. Entropiyon genellikle alt göz kapağında olur. Çok nadiren üst kapakta da olabilir. Entropiyon daha çok yaşlılığa bağlı (senil) kapak gevşemesinden kaynaklanmakla birlikte, skar denilen yara izlerine bağlı ya da doğuştan da olabilir.
Kapakların dışa dönmesi (ektropiyon)

Göz kapaklarının dışa dönmesine “ektropiyon” adı verilir. Göz estetiği cerrahisi ile düzeltilebilir. Ektropiyon alt göz kapağında olur. Ektropiyon daha çok yaşa bağlı (senil) kapak gevşemesinden kaynaklanmakla birlikte, yara izlerine (skatrisyel) , yüz siniri felcine ve alt kapaktaki kitlelere (mekanik) bağlı da gelişebilir.

 

 

Gözaltı torbaları nasıl tedavi edilir?

Gözaltı torbalarının oluşumunda en önemli sebep genetik, yani kalıtımdır. İkinci sebep troid hastalığıdır. Göz altı torbaları kişiye olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir görünüm verir. Fazla yağ dokularının alınması ya da yerleşim yerlerinin değiştirilmesiyle tedavi edilir.

Operasyonlar lokal anestezi altında yapılabilir ve etkileri uzun süre devam eder. Alt göz kapağına yapılan müdahaleler çoğunlukla cildi kesmeye gerek olmaksızın kapak içinden uygulanabilir. Böylelikle operasyon sonrası iz kalma ya da kapakta şekil bozukluğu olma sorunundan kaçınılmış olur.