Genital estetik

Genital yapı, vagen, büyük dudaklar (labium majus), küçük dudaklar (labium minus), kızlık zarı (hymen) ve dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (mons pubis)’den oluşmaktadır.Genital bölgeyi oluşturan bu bölümlerde yaşanan deformasyonlar, yalnızca estetik açıdan hoş olmayan bir görünüme yol açmakla kalmaz, kadınlarda güvensizlik, cinsellikte yetersizlik, tatmin olamama ya da utanma gibi sorunlara da yol açar.Genital estetik operasyonlarıyla pek çok sıkıntıya neden olan bu deformiteler giderilerek, gerekli düzeltmeler sağlanmaktadır.

Labioplasti (iç ve dış dudak estetiği)

Dış genital yapıyı oluşturan ve labium adı verilen dudaklar daha kalın ve dolgun olan kısımlar, yani büyük dudaklar ile daha içte yerleşen ince olan küçük dudaklardır.
Zaman içinde kişinin özelliklere ya da yaşa bağlı olarak bu bölümde görüntü bozukluğuna neden olan sarkmalar görülebilir. Örneğin mayo, bikini giyildiğinde önde kabartı şeklinde durmasıyla rahatsızlık verebilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında girişi kapatarak zorlanmaya ya da ağrıya neden olabilir.

Basit bir operasyon ile bu uzamış ya da sarkmış dudaklar kısaltılabilir ve şekillendirilebilir. İçi boşalmış, gevşemiş dudaklar ise dolgunlaştırılabilir.

Labioplasti sonrası hastalar rahatlıkla günlük hayatına dönebilirler. Ancak iyileşme süresi boyunca 4-5 hafta kadar cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

Klitoris üzeri katlantıları düzeltme operasyonları (klitoral hudoplasti)

Klitoris kadınlarda cinsel haz ve orgazm fonksiyonunda önemli bir organdır. Bazı kadınlarda özellikle ‘labium minus’ olarak adlandırılan iç dudaklardaki doku fazlalıkları klitoris üstüne kadar ulaşmaktadır.

Klitorisin üst kısmındaki fazla deri katmanları hem estetik görüntü olarak rahatsızlık verici olabilir, hem de cinsel uyarılmayı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle klitoral hudoplasti (clitoral hoodoplasty) operasyonları yapılabilmektedir. Operasyon genellikle labioplasti ameliyatları sırasında yapılır. İç dudaklar kısaltıldıktan sonra klitoris tümsekciğine herhangi bir müdahale yapılmadığı takdirde o bölgedeki çıkıntılı görünüm daha da belirgin hale gelmektedir. Bu durum da hastalar açısından memnuniyetsizliklere neden olmaktadır. O yüzden labioplasti sırasında klitoris estetiği de eklenmesi tavsiye edilir.

Ameliyatla vajina daraltma (vajinoplasti)

Vajinanın normalden geniş olması cinsel problemler arasında en başta gelenlerden biridir. Zira vajina ile erkek organı arasındaki uyumsuzluk, her iki partnerde de orgazm konusunda sorun yaratabilir. Vajina daraltma ameliyatlarıyla bu durumun düzeltilmesi hedeflenir.
Bazı kadınlarda normalde vajina boyutları yapısal olarak normalden büyük olabilir. Bunun dışında, yapılan normal doğumlar, doğum sırasında yırtılma olması (doğum yırtığı), doğum sayısının fazla olması, ilk doğumda yapılan epizyotomi kesisinin usulüne uygun dikilmemesi, ya da dikişlerin açılması, iri bebek doğurma, yaşın ilerlemesi ile beraber vajina elastikiyetinin azalması ve bollaşması görülebilir.

Vajina daraltma ameliyatında vajina arka duvarından boylamasına bir parça çıkarılır. Onarımda ise kas tabakası ayrı, mukoza tabakası ayrı dikilir.

Vajina daraltma ameliyatı daha çok lokal anestezi ile yapılsa da genel anestezi ile yapılması da mümkündür. Ameliyat yaklaşık 1 saat kadar sürer.

Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte diğer cinsel estetik ameliyatlar, ör. Vajina estetiği, labioplasti, klitoris estetiği ameliyatları da yapılması mümkündür.

Genital bölge beyazlatma

Genital bölgede, cildin koyu pigmentasyon sorununu çözmek amacıyla pek çok çözüm alternatifi ortaya atılmasına rağmen, bu tedavilerin hiçbiri tam olarak kalıcı ve tatmin edici sonuçlar vermemektedir. Vulvar ve anal bölgeye sürülen topikal kimyasallar pek çok cilt sorununa yol açmaktadır, üstelik elde edilen sonuçlar geçicidir. Bu bölgedeki deri çok hassas olduğundan, kimyasal ajanların uygulanmasıyla pek çok komplikasyon ortaya çıkabilir. Bu yüzden hiperpigmentasyonu kaldırmanın en etkili ve gelişmiş yolu lazer uygulamalarıdır. Son yıllarda genital-anal bölgedeki cilt rengini açmak ve kalıcı sonuçlar almak için co2 lazerle vulvar / anal ağartma teknolojisi tercih edilmektedir.

Lazerle vajina yenileme ve sıkılaştırma

Zaman içinde yapısal ya da doğumlara bağlı olarak vajinal genişlemelere sık rastlanmaktadır. Bu tip şekil bozuklukları cinsel birliktelikte alınan zevkin hem kadın hem de erkek tarafından azalması ya da yok olmasına neden olabilmektedir. Cerrahi müdahale ile, gevşeyen doku fazlalığı alınarak daraltma ve etraf dokuların gençleştirilmesi sağlanmaktadır.

Son zamanlarda lazer yöntemi ile klinik ortamında, anestezi gerektirmeden, çok kısa ve kolay bir yöntemle de vajina daraltma işlemi yapılabilmektedir. Bu amaçla geliştirilen aletler her geçen gün daha ileri safhalara ulaşmakta, lazerden sonra radyofrekans dalgaları kullanılarak çok daha etkili ve başarılı bir şekilde vajen daraltma işlemleri yapılabilmektedir.

Dış genitalya sıkılaştırma

Vulva olarak da bilinen dış genital bölge; her iki tarafta dış dudaklar, üst kısımda klitoris bölgesiyle alt kısımdaki anüs (makat) arasındaki alandan oluşmaktadır.
Genital bölgede kırışıklık, sarkma şikayetleri bulunan, daha gergin ve parlak bir cilt yapısı isteyen kişilere ‘labial tightening- vulvar tightening’ olarak bilinen işlem uygulanarak bu sorunlara çözüm bulunabilmektedir.