Vocal Cord Surgery

Ses telleri, ses üretmeye yardımcı olan bir grup ince, kordon benzeri kastır. Boğazın alt kısmında bulunurlar. Konuştuğumuz veya şarkı söylediğimiz zaman, ses oluşturmak için titreşirler. Ses teli ameliyatı, ses kısıklığı (ses çıkarmada güçlük), disfoni (sürekli ses eksikliği) ve sesin kötüye kullanılması gibi ses problemlerini tedavi etmek için yaygın bir prosedürdür.

Ses teli ameliyatı, soruna bağlı olarak ses tellerinin bir kısmının veya tamamının çıkarılmasını içerebilir. Ses problemlerini tedavi etmek için yapılan cerrahi prosedüre laringoskopi denir. Bu, gırtlağın içine bakmak için laringoskop adı verilen teleskop benzeri bir aletin kullanılmasını içerir. Larinks, ses tellerini içeren trakeanın tepesindeki alandır.

Ameliyat gerekirse boyundan kesi yapılarak yapılır. Cerrah daha sonra ses tellerini inceleyecek ve ne yapılması gerektiğine karar verecektir. Kablolardan birinde veya her ikisinde fazla doku varsa çıkarılır. Kablolardan biri veya her ikisi felç olursa yeni bir yere taşınabilirler.

Bazı durumlarda ses tellerinin rekonstrüksiyonu gerekebilir. Bu, kord hasarının onarılmasını veya kordonun bir kısmının vücudun başka bir yerinden alınan doku ile değiştirilmesini içerebilir.

Ses teli ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. En önemlilerinden biri hastanın diğer ses tellerinin sağlığıdır. Sadece bir kordon hasta ise, ameliyat gerekli olmayabilir.

Gırtlak ameliyatı olarak da bilinen ses teli ameliyatı, ses bozukluklarını veya ses teli problemlerini tedavi etmek için kullanılan bir prosedürdür. Ses kalitesini, perdesini veya telaffuzunu iyileştirmek için yapılabilir. Ses teli ameliyatı, ses bozukluklarından kaynaklanan solunum problemlerini düzeltmek için de kullanılabilir.

Ameliyat lazer, neşter veya makas kullanılarak yapılabilir. Cerrah sağlıksız dokuyu kesecek ve ardından sağlıklı dokuyu yeniden birleştirecektir. Kanama ve enfeksiyon riski vardır, ancak bu riskler genellikle düşüktür.

Ameliyat lazer, neşter veya makas kullanılarak yapılabilir. Cerrah sağlıksız dokuyu kesecek ve ardından sağlıklı dokuyu yeniden birleştirecektir. Kanama ve enfeksiyon riski vardır, ancak bu riskler genellikle düşüktür. Ameliyat geçiren çoğu insan ses kalitesinde bir iyileşme yaşar. Ancak iyileşme süresi kişiden kişiye değişebilir. Bazı insanlar tamamen iyileşmek için birkaç hafta dinlenebilir

Ameliyat olup olmayacağına karar vermeden önce endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.