Prostat Ameliyatı

Prostat, erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat hastalığı özellikle 40 yaş üstü erkeklerde kontrolsüz bir şekilde büyümesinden kaynaklanır. Prostat, idrar kesesinin hemen çıkışında yerleşmiştir. Yaklaşık olarak çapı 4 cm, ağırlığı 20 gr kadardır. Hastalığın şikayetlerine baktığımız zaman işemeye başlamada ve sonlandırmada güçlük, zayıf veya kesikli idrar akışı, idrarda yanma veya ağrı, sık işeme ihtiyacı, mesaneyi tam boşaltamama hissi, geceleri sık idrara kalkma, ani idrar sıkışıklığı, idrar tutma zorluğu, idrar yaptıktan sonra devam eden damlamalar, idrar yapamama hali, idrar veya menide kan görülmesi, ağrılı boşalma, kasık, kalça, bel, sırt ve/veya bacak ağrılarını sayabiliriz.

Prostat Ameliyatı Nedir?

Prostat büyümesinde (BPH) ilaç tedavisine yanıt vermeyen, ilaç tedavisine başlangıçta yanıt veren anca zamanla ilacın yetersiz hale geldiği ve yan etkileri sebebiyle ilaç kullanamayan hastalara prostat ameliyatıyla tedavi uygulanabilir.

Ayrıca prostat büyümesine bağlı olarak; mesanesinde taşı olan, idrar yolundan tekrarlayan kanamaları olan, sık idrar yolu iltihabı geçiren ve idrarını hiç boşaltamayan hastalarda da prostat ameliyatı ile tedavi planlanmalıdır.

Prostat ameliyatı yöntemi belirlemede hastanın yaşı, kullandığı ilaçlar, ek hastalıkları ve prostat büyüklügü dikkate alınır.

Ürolojide lazerin kullanılmaya başlaması ile birlikte prostat cerrahisinde de lazer kullanılarak cerrahi operasyonlar yapılmaya başlanmıştır.

Bu yöntemler; Greenlight lazer, fotoselektif prostat vaporizasyonu (PVP); Thulium lazer ile prostat enükleasyonu (ThuLEP), thulium lazer ile prostat rezeksiyonu (TmLRP), diode lazer ile prostat enekülasyonu (DiLEP), diode lazer ile prostat vaporizasyonu (DiLVP), holmium lazer ile prostat rezeksiyonu (HoLRP) ve holmium lazer ile prostat enükleasyonu (HoLEP)’dir.