Pankreas Kanseri Ameliyatı

Pankreası oluşturan hücrelerin normal sınırlar içerisindeki işlevlerini yitirerek kontrolsüz bir şekilde bölünüp bir tümör halini almasına pankreas kanseri adı verilir. Pankreas, midenin arkasında bulunan bir bezdir. İnsülin de dahil olmak üzere sindirim suları ve hormonlar yapar. Pankreas kanseri üst karında, sırtta veya yanlarda ağrıya neden olabilir. Ayrıca sarılığa (cildin ve gözlerin sararması), kilo kaybına ve ateşe neden olabilir. Pankreas kanseri en ölümcül kanserlerden biridir. Pankreas kanseri olan kişilerin sadece yaklaşık %8’i teşhis konulduktan sonra 5 yıl veya daha fazla hayatta kalır.

İki tür pankreas kanseri vardır: ekzokrin pankreas kanseri ve endokrin pankreas kanseri. Ekzokrin pankreas kanseri en sık görülen tiptir. Sindirim suları yapan hücrelerde başlar. Endokrin pankreas kanseri, insülin de dahil olmak üzere hormon üreten hücrelerde başlar.

Pankreas kanseri, genellikle ileri bir aşamaya gelene kadar fark edilmeyen ciddi bir hastalıktır. Pankreas kanseri semptomlarını belirlemek her zaman kolay değildir ve tümörün konumuna ve boyutuna bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, pankreas kanserinin en yaygın semptomları şunları içerir: karın ağrısı, sarılık, kilo kaybı, mide bulantısı ve kusma. Bazı hastalar ayrıca ishal veya kabızlık yaşayabilir.

Pankreas Kanseri

Pankreas kanseri, Türkiye’de en yaygın dördüncü kanser türüdür ve diğer kanser türlerinden daha fazla insanı öldürür. Pankreas kanserlerinin çoğu 60 yaşın üzerindeki kişilerde teşhis edilir, ancak hastalık her yaşta da ortaya çıkabilir. Pankreas kanserinin standart tedavisi cerrahidir ve yandan küçük bir kesi ile veya açık ameliyatla yapılabilir.

Pankreas kanseri ameliyatı karmaşık ve ciddi bir ameliyattır. Pankreas, midenin arkasında bulunan ve sindirim sıvıları ve insülin üreten büyük bir bezdir. Pankreas kanseri, pankreasta başlayan kötü huylu bir tümördür. Pankreas kanseri için en yaygın tedavi cerrahidir.

Pankreas kanseri cerrahisinin amacı, tümörü mümkün olduğunca tamamen çıkarmaktır. Ancak pankreas sindirim ve insülin üretimi için çok önemli olduğu için bu fonksiyonlara zarar vermeden tümörün tamamını çıkarmak zor olabilir. Bazı durumlarda, pankreasın bir kısmının tümörle birlikte çıkarılması gerekebilir.

Gerçekleştirilen ameliyatın türü, tümörün boyutuna ve konumuna ve ayrıca ne kadar yayıldığına bağlıdır. Tümörün cerrahi olarak çıkarılmasının mümkün olmadığı lokal ileri evrede kemoradyoterapi ile kitle boyutlarında küçülme sağlanarak cerrahi şansı elde ediliyor.