Nöroloji

Vücuttaki vücut fonksiyonlarını düzenleyen tüm hücre ve dokuları içeren sinir sisteminin çalışmasıdır. Sinir sistemi nefes almaktan harekete kadar her şeyi kontrol eder. Nörologlar, inme, Alzheimer hastalığı, multipl skleroz ve epilepsi dahil olmak üzere beyin ve omurilik bozukluklarını teşhis eder ve tedavi eder.

Nöroloji, sinir sistemi bozukluklarının teşhisi, tedavisi ve önlenmesi ile ilgilenen tıp dalıdır. Nörologlar, MRI ve BT taramaları gibi testler de dahil olmak üzere bu durumları teşhis etmek ve tedavi etmek için çeşitli teknikler kullanır. Ayrıca semptomları iyileştirmeye yardımcı olacak ilaçlar reçete ederler ve bazen altta yatan sorunları düzeltmek için ameliyat veya başka tedaviler sağlarlar.

Nöroloji beyin ve sinir bölgesinin tamamını ele almak suretiyle ilgilenir. Bu bölgede meydana gelen risk faktörleri uzman doktor kontrolünde, ortaya çıkarılan tanıyla tedavi yöntemleri üzerinden sağlanır. Bu açıdan nöroloji hangi hastalıklara baktığı konusunda pek çok farklı konudan söz edebiliriz.

Baş ağrıları, baş dönmeleri, unutkanlık ve unutkanlığa neden olan hastalıklar (Alzheimer, frontotemporal demans), huntington hastalığı ve kas distrofisi gibi hatalı genlerin neden olduğu hastalıklar, inme (Beyin felci), spina bifida gibi sinir sisteminin gelişimi ile ilgili problemler ,epilepsi (Sara), parkinson hastalığı, MS (Multiple Skleroz), polinöropatiler, hareket bozuklukları (Ellerde titreme, diskinezi vb.), kas hastalıkları (Duschenne-Becker, Muskuler Distrofi), ALS, menenjit gibi enfeksiyonlar, omurilik ve beyin yaralanmaları, myestenia Gravis, poliomyelit (Çocuk felci), periferik nöropati, uyku bozuklukları, beyin tümörleri nörolojinin ilgili alanlarıdır.

Bir durumu teşhis etmek için, nörologlar fiziksel bir muayene yapacak ve beynin veya omuriliğin içini daha iyi görebilmek için MRI veya CT taraması gibi testler isteyebilir. Nörolojik durumların tedavisi ilaç, cerrahi veya terapiyi içerebilir.