Tüp Bebek Tedavisi

Doğal evlerde çocuk sahibi olamayan çiftlerde tüp bebek tedavisi uzun yıllar başarıyla geçti. Yardımcı teknik üreme olan tüp bebek tedavisi; Kısırlık, ileri yaş, kendine özgü ve tüp tıkanıklıkları, erkeklerde düşük sperm sayısı ve kalitesi, şişman gibi metabolik olması nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftlere çocuk sahibi olma imkanı sunmaktadır. Doğum en çok tercih edilen kısırlık tedavisi olan tüp bebek tedavisi, dişi ve erkek üreme üreme laboratuvarında bir araya getirme ve döllenen yumurtanın anne rahmine yerleştirme ile uygulanan suni döllenme tekniğidir.


Tüp bebek yöntemi 1 yıldan fazla korunmasız ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması sonucu tercih edilen bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi yumurtalıkların döllenmesine göre klasik tüp bebek (IVF) veya mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemleri ile uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde hastalar sıklıkla kontrole çağrılır. Yumurtalar belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra çıtlatma iğnesine kadar geçen süre 10 ila 12 gün arasında iken, çatlatma enjeksiyonundan sonra yumurtalar 34 ila 36 saat anestezi altında toplanır. Toplama işleminin ardından döllenme gerçekleştirilir ve kaliteli embriyolar anne rahmine transfer edilir. Böylece tüp bebek tedavi süreci yaklaşık 15 ila 18 günlük bir süreci temsil etmektedir.