Cinsel Kimlik Değişimi

Cinsel Kimlik Değişimi Genital Rekonstrüsyon
Cinsiyet değişikliği ameliyatı öncesinde kişinin psikolojik ve fizyolojik durumunun sağlıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle genellikle psikolojik destek alınması önerilmektedir. Öyle ki ameliyat sonrasında kişinin nasıl tanımlanacağı, nasıl çağrılacağı ve hukuki süreçte neler ile karşılaşacağı karmaşık bir konudur. Cinsel cinsiyet değişikliği ameliyatları, cinsel kimlik bozukluğu bulunan kişilere yapılır. Bunlarda anatomik cinsiyet ile hissettikleri cinsiyet birbirinden farklıdır. Cinsiyet değişikliği ameliyatı iki tiptir. Birincisi erkekten kadına cinsiyet değiştirme. İkincisi de kadından erkeğe cinsiyet değiştirmedir.
Erkekten kadına cinsiyet değiştirme;

  • Meme büyümesi; hormon tedavisi ile başlanan bu süreçte genellikle meme büyütme estetiği de uygulanmaktadır.
  • Genital rekonstrüksiyon; klitoris, labia minör, vulva oluşturulması, üretranın kısaltılması, cinsel birleşmeye imkan sağlayacak şekilde vajina oluşturulması işlemleridir.
  • Yüz estetiği ile maskülen yapının feminen bir hale getirilmesi; burun estetiği, dudak ve yanak dolguları, çene küçültülmesi ve adem elmalarının küçültülmesi işlemleridir.
  • Ses teli ameliyatı; ses terapisi ile istenilen tonda konuşulamaması üzerine uygulanmaktadır.

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ;

  • Mastektomi; düz bir göğüs yapısı elde edilebilmesi için uygulanmaktadır.
  • Histerektomi; Uzun süre boyunca testosteron kullanılmaması amacı ile gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda adet kanamaları da bu sayede önlenmektedir.
  • Genital rekonstrüksiyon; vajinanın çıkarılması, üretranın uzatılması, cinsel ilişki için yeterli büyüklükte penis yerleştirilmesi işlemlerini içermektedir. Aynı zamanda istenilen estetik görünüm sağlanması için testis protezlerinin uygulanması işlemleridir.

Günümüzde modern teknolojik cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen bu uygulama belirli bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyuyor. Bunun yanı sıra ameliyat olana kadar ki evrak ve resmi onayların alınması da belirli bir süreç uğraştırmaktadır. Altı aydan sekiz aya kadar evrak ve onay işlemleri ile ilgilenmeniz ve onay almanız gerekecek. Daha sonra onay alınması ile birlikte operasyonla ilgili gerekli çalışmalar alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştiriliyor.