Safra Kesesi Ameliyatı

Safranın iki temel özelliği vardır. Karaciğerde ayrıştırılan maddelerin vücuttan atılması ve yağda eriyen vitaminlerin emilimini sağlar. Günümüzde sık görülen safra kesesinde oluşan safra taşları şişkinlik ve hazımsızlık gibi hafif belirtiler ya da iltihaplar ve karın ağrısı gibi daha şiddetli semptomlara neden olabilmektedir. Yaygın görülen bir hastalıktır, genel tedavi yöntemi cerrahi operasyonlardır.

Safra kesesi, karaciğerden üretilen safranın depolanma yeridir. Gıda alımını takiben depolanan safranın salınımı ile sindirim işlemine katkı sağlar. Safra kesesinin yeterince fonksiyon görmediği durumlarda safra kesesinde kolesterol ve bilirubinin  birikmesiyle taşlar oluşur. Yemekten sonra, karnın sağ üst kadranından başlayıp sırta vuran ağrı, ateş, sarılık safra kesesi taşının başlıca belirtileridir. Hastalığın tanısı hastanın öyküsü, fizik muayene, biyokimya tetkikleri, ultrasonografi ile konulur.

Safra kesesi ameliyatı, açık cerrahi ve kapalı yani laparoskopik yöntemle yapılabilir. Ameliyat, akciğer ve kalp rahatsızlığı ve benzeri yandaş başka bir hastalığın bulunması gibi özel durumların dışında laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Hastalığın durumuna göre değişmekle beraber laparoskopik safra kesesi ameliyatı yaklaşık bir saatte tamamlanmaktadır. Alanında yetkin ve deneyimli bir uzman ve ekiple yapılan safra kesesi ameliyatında risk çok düşüktür.

Hastaların, ameliyat sonrasındaki altı hafta boyunca yağlı gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir. Aynı zamanda çikolata ve yumurta gibi besinleri tüketmemeleri önerilir. Yaygın görülen bir hastalık olup genel tedavi yöntemi cerrahi operasyonlardır.